Azymut

Azymut to najpopularniejsza w Polsce hurtownia księgarska. Mają w swojej ofercie około sto tysięcy pozycji. Zaopatrują w książki większość księgarni w kraju, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych. Mają bardzo wygodny system współpracy, powalający na prowadzenie w oparciu o nich różne rodzaje księgarń. Dbają o księgarzy. Na swojej stronie mają udostępniony moduł dla firm, dostępny po zalogowaniu, który jest czymś w rodzaju hurtowego sklepu, ale też zawiera więcej informacji. Można stamtąd pobrać skany okładek w formie jpg, które następnie można zamieścić na swojej własnej stronie internetowej, można też sięgnąć po opis książki, niestety w formie standardowej, nie wykraczający poza informacje podane na okładce publikacji. Niejednokrotnie ciężko czytelnika zainteresować tylko tym i na podstawie jedynie takiej informacji zachęcić go do wydania pieniędzy na książkę. Do tego na stronie Azymutu można obserwować stan zapasów i jeżeli dostępny nakład zaczyna się wyczerpywać, jest się tego świadomym i można podjąć pewne kroki – wycofać tytuł z oferty lub zakupić z wyprzedzeniem pewną ilość książek. Płatność może być odroczona, a najlepsi handlowcy są objęci systemem obniżek i rabatów.

Początki księgarstwa

Na terenie Polski o początkach księgarstwa i handlu książkami w rozumieniu bardziej współczesnym możemy mówić dopiero w drugiej połowie XIV wieku, kiedy pojawiła się pierwsza uczelnia – Akademia Krakowska. Na potrzeby studentów i profesorów zaczęto gromadzić zbiory biblioteczne, a książki do Krakowa sprowadzali specjalni wykształceni i przygotowani w tym kierunku kupcy – zwani kramarzami ksiąg (po łacinie stationarii). Pracowali na zlecenie uczelni i byli z nią związani. Mieli za zadanie bądź sprowadzać książki, które następnie sprzedawali do zbiorów biblioteki uczelnianej, bądź posiadając książki w swoich własnych zbiorach udostępniali je żakom i profesorom, oczywiście pobierając za to opłatę. Uczelnia chcą nabyć jakieś rękopisy zlecała kupcom znalezienie ich, następnie na zlecenie kupców (nie uczelni) były one kopiowane i przywożone do miasta. System taki działał nie tylko w Polsce, ale przy wszystkich średniowiecznych uniwersytetach, do Polski został po prostu skopiowany jako rozwiązanie funkcjonujące wcześniej we Francji i Włoszech (głównie przy uniwersytetach w Paryżu, Padwie i Bolonii, gdzie uczelnie powstały znacznie wcześniej niż w u nas).

Antykwariat

Lubimy kupować nowe książki, ale nie zawsze mamy taką możliwość. Nierzadko potrzebne nam są książki które już dawno zostały wyprzedane albo chcemy kupić coś nieco taniej niż kosztowałoby nas to w księgarni. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest udanie się do antykwariatu. Jest to specyficzny rodzaj księgarni, księgarnia specjalizująca się w sprzedaży książek używanych. Książki tam kupowane mogą być w różnym stanie, lepszym lub gorszym, miej lub bardziej zniszczone. Książki które są w ciągłej sprzedaży (te same lub nowsze wydania) w antykwariacie są sprzedawane znacznie taniej, niż w księgarniach. Książki, które były wydane przed laty w wielomilionowych nakładach, też nie są drogie. Książki wydane kilka lat temu, wyprzedane już w księgarniach nie są drogie, ale też nie są tanie, można ich cenę określić jako umiarkowaną. Natomiast książki wydane wiele lat temu (czasem nawet kilkaset lat wcześniej), bardzo rzadko spotykane, a cieszące się popularnością kosztują bardzo dużo. Antykwariaty dzielą się na dwa rodzaje – jeden to te bardzo rzadkie, unikalne druki, sprzedawane za gigantyczne sumy na aukcjach, drugi to po prostu księgarnia pozyskująca książki od ludzi chcących się ich pozbyć i sprzedająca je po naliczeniu swojej marży. Ich oferta jest dostosowana do potrzeb i możliwości przeciętnego czytelnika.

Empik – dziś

Do dzisiaj Empik pozostał synonimem księgarni w Polsce. Do dzisiaj ma opinię tej księgarni, w której zawsze można kupić wszystko. Zresztą zasłużenie – jeżeli czegoś na półkach brakuje, pracownicy oferują pomoc w znalezieniu lub sprowadzeniu na zamówienie. Książki, mapy, czasopisma zakupione w Empiku można zwrócić w dowolnej placówce w kraju – zakupy są całkowicie bezpieczne. Księgarnie Empiku zawędrowały do coraz mniejszych i mniejszych miejscowości. Dzisiaj nawet małe centrum handlowe najprawdopodobniej będzie posiadało salon Empiku. Oczywiście malutki, nawet nie umywający się do tych molochów, jakie powstawały lata temu. Najczęściej z działami obejmującymi niewielką księgarnię, trochę prasy, odrobinę muzyki i gier komputerowych. Jednak dla ludzi mieszkających w okolicy bardzo ważny. Dlaczego? Dobrze zaopatrzony jest sklep internetowy firmy. Ceny w sklepie są nieco niższe niż w księgarniach firmowych. A jeżeli robi się zakup i odbiera przesyłkę w księgarni, nie trzeba płacić za usługę pocztową – czyli bierze się książki z księgarni, chociaż płaci tyle, ile by płacił w internecie. Taki model kupowania w Empiku jest bardzo rozpowszechniony i ludzie polecają go sobie między sobą.

Flotowy wynajem samochodu

W Polsce w przypadku wynajmu samochodów wykreowały się w ramach doświadczenia firm zajmujących się wynajmem różne rodzaje flotowego wynajmu auta. Firmy prowadzące ten biznes wyodrębniają wynajem dzienny, średnioterminowy oraz długoterminowy wynajem samochodu. Najdroższą formą wynajmu dla klienta jest oczywiście najkrótsza forma czyli dzienna. Zwykle liczona jest od jednego do trzydziestu dni. Średnioterminowy liczony jest od trzech do dwudziestu trzech miesięcy. Każdy wynajem powyżej dwóch lat jest długoterminowy. Na krótki i średni termin decydują się przedsiębiorstwa, które prowadzą biznes sezonowy, bądź zatrudniający pracowników dodatkowych na konkretne zlecenia. Długoterminowy wynajem jest to rozwiązanie dla firm z dużą ilością pojazdów oraz dużymi potrzebami komunikacyjnymi. Te rozwiązania, szczególnie te dłuższe, są alternatywą dla leasingu pojazdów, który niekiedy jest o wiele droższy. W koszty takiej kalkulacji należy wliczyć koszty przeglądów technicznych, wymiany opon, innych kosztów eksploatacyjnych, czy chociażby koszt wynajmu auta podczas usterki pojazdu leasingowanego, bo w przypadku wynajmu, użytkownik dostaje auto zastępcze bez dodatkowych kosztów.

Szukaj
Kategorie
Liberalizm ekonomiczny stanowi dziś część kanonu myśli ekonomicznej. Jest wykładany na uniwersytetach, wciąż rozwijany i adaptowany do zmieniających się warunków ekonomicznych, społecznych i cywilizacyjnych. Zdaniem wielu badaczy i specjalistów finansowych to właśnie ta doktryna miała przesądzający wpływ na rozwój sektora bankowego w Polsce po zmianie ustrojowej w 1989 roku. Dzięki takim procesom, zjawiskom i mechanizmom jak liberalizacja rynku finansowego, prywatyzacja, deregulacja powstał w naszym kraju pluralistyczny rynek usług bankowych, na którym działają w równiej mierze banki komercyjne, spółdzielcze oraz bank centralny. Odejście od centralnego sterowania na rzecz liberalizmu gospodarczego poskutkowało bogatą ofertą produktów bankowych (kart kredytowych, rachunków bankowych, kredytów). Klienci mogą wybierać między bankami uniwersalnymi, wyspecjalizowanymi w obsłudze firm, bankami inwestycyjnymi czy bankami hipotecznymi. Dzięki liberalizmowi gospodarczemu polski rynek bankowy jest stabilny, różnorodny, konkurencyjny i potrafi zaspokoić potrzeby klientów.
finanso wazny element biznesplanu plan finansowy kiedy biznesplan cel biznesplanu sprowadzanie zza granicy t 2 biz finanso interes zagraniczny zostan dobrym filmowcem zostan dobrym fotografem pozycjonowanie stron www tworzenie stron internetowych t 3 biz finanso t 2 indywidualny biznes zalozenie firmy internetowej zalozenie restauracji zalozenie wlasnej firmy straty i korzysci t 4 biz finanso t 3 duza odpowiedzialnosc trudna sprawa szukanie inspiracji wyznacznik statusu glowa pelna pomyslow t 5 biz finanso t 4 czas i kapital zdarza sie plajta drugi krok od czego zaczac trzeba miec charakter t 6 biz finanso t 5 plusy i minusy konkretne dzialania potrzeba funduszow trzeba miec pomysl porady specjalistow t 7 biz finanso t 6 forum biznesowe przygotowania do biznesu biznes internetowy portale biznesowe doradztwo zawodowe t 8 biz finanso t 7 pomysl mlodziezowy zapotrzebowanie na rynku pomysl a dochodowosc wzory pomyslow biznesowych talenty a biznes t 9 biz finanso t 8 uslugi pisania biznesplanu dlaczego wazny jest biznesplan biznesplan wlasnoreczny opis biznesplanu biznes w dobie internetu t 10 biz finanso t 9 zarzadzanie firma obecna sytuacja ekonomiczna planowanie finansow dobra strategia kobieta bizneswoman t 11 biz finanso t 10 mlodzi ludzie a nowy biznes kobieta w swiecie interesow strona glowna oswiecenie ksiegarnie osiedlowe t 12 biz finanso t 11 sprzedaz internetowa ksiegarnie naukowe ksiegarnia i kawiarnia weltbild pl bonito t 13 biz finanso t 12 merlin biblioteka jako alternatywa ksiegarnia selkar naduzycia kazdy sobie moze byc ksiegarnia t 14 biz finanso t 13 ksero i pdfy ksiazka drukowana ksiegarnie sieciowe pierwsze ksiegarnie stacjonarne poczytac w ksiegarni t 15 biz finanso t 14 azymut poczatki ksiegarstwa antykwariat empik dzis flotowy wynajem samochodu t 16 biz finanso t 15 umowa z bankiem tworzenie biznes planu maly dochodowy interes dofinansowanie wlasnego interesu kontrolowanie dzialalnosci gospodarczej t 17 biz finanso t 16 zarejestrowana dzialalnosc gospodarcza bezpieczne finanse na lokacie wniosek o kredyt inwestycyjny koszt zalozenia firmy uslugi doradztwa strategicznego t 18 biz finanso t 17 przejecie spolek kapitalowych laczenie i przeksztalcanie spolek polityka finansowa panstwa podatek dochodowy od osob prawnych studia na kierunkach biznesowych t 19 biz finanso t 18 sposoby lokowania oszczednosci agencja marketingowa metody promowania firm znaki towarowe firmowe konto walutowe t 20 biz finanso t 19 nabywamy inwestycje kiedy warto otwierac zyciowa rola biznesu dzialalnosc a zainteresowania tworzenie biznesplanu biz finanso t 20