Ksero i pdfy

Co zabija i niszczy współczesne księgarnie? Wcale nie jest głównym winnym konieczność konkurowania między sobą wielu podmiotów. Prawdopodobnie największym problemem nawet nie jest spadek czytelnictwa, ale coraz mniejsza ilość kupowanych książek. Która też nie jest związana tylko z tym, że mniej czytamy, ale z tym, że niekoniecznie musimy książkę kupować, aby ją przeczytać. I nie chodzi tu o pożyczanie, ale o nielegalne kopiowanie. Książki łatwo jest dostać, ale też łatwo jest je skserować albo zeskanować. Problem ten dotyczy głównie drogich książek. Raczej nie kseruje się książek tanich a obszernych, natomiast małe książeczki, kilkudziesięciostronicowe bardzo często. Również nie kseruje się czy nie skanuje książek bardzo obszernych, jak słowniki czy encyklopedie. Koszt kopiowania byłyby porównywalny z zakupem w księgarni, a wygoda korzystania dużo mniejsza. Największe straty z tego tytułu mają księgarnie językowe. Podręczniki do nauki języków obcych są bardzo drogie (ceny przeliczane z euro), a niewielkie, z dużą ilością obrazków, grafik. Skserowanie takiej książki do języka obcego kosztuje grosze w porównaniu z nową książką. Czasem można książki językowe znaleźć w internecie w postaci pdf, wówczas nawet nie trzeba kupować jednej książki na grupę.

Książka drukowana

Takie system książki rękopiśmiennej, przepisywanej na zamówienie i rozprowadzanej przez klasztory bądź kramarzy ksiąg funkcjonował do drugiej połowy XV wieku, po pojawienia się druku. Pierwsze druki zostały do Krakowa sprowadzone już w 1457 roku, z Norymbergi. Były to jeszcze książki wykonane w technice ksylograficznej, czyli odbijano na papierze nie pojedyncze czcionki poskładane w wyrazy i strony, ale całe strony tekstu ryte w drewnie, wraz z ozdobnikami, miniaturami i obrazkami. Aby przydać jej wartości, obrazki często były wypełniane ręcznie kolorem. Taka książka już była nieco tańsza, więc chętniej była kupowana. Niewiele czasu upłynęło do pojawienia się nowej formy publikacji, która nie tylko zmieniła sposób produkowania książek, ale też zmieniła na zawsze rynek księgarski i doprowadziła do pojawienia się nowoczesnych księgarń. Przełomowy był rok 1455. Po wynalezieniu druku i po rozprzestrzenieniu się tej techniki pojawił się nowy rodzaj handlu książkami, pojawiły się nowe księgarnie – obwoźne. Takie księgarnie i tacy księgarze działali w Polsce już w latach osiemdziesiątych wieku piętnastego. Przywozili ze sobą często gotowe książki, które mogli sprzedać od razu, zarazem zbierali zamówienia na dzieła, które mogli zakupić, przywieść i sprzedać podczas kolejnego pobytu w mieście.

Księgarnie sieciowe

Wielkie sieci księgarń to zupełnie inna liga, nieporównywalna z księgarniami omawianymi wcześniej. Księgarnie mające swoje oddziały we wszystkich większych miastach, mieszczące się w centrach handlowych i przy reprezentacyjnych ulicach są bardzo niebezpieczną konkurencją. Nie muszą być tańsze – mają na tyle dobre lokalizacje, że klienci i tak do nich przyjdą. Mają to, czego nie ma żadna inna księgarnia – są zawsze pod ręką, można do nich zajrzeć i kupić wszystko przy okazji zakupów w markecie. Mają wyjątkowo dogodne godziny otwarcia – najczęściej do późnych godzin wieczornych, tak jak centra handlowe. Drugą zaletą sieci księgarń jest bardzo szeroka oferta. Właściwie nie ma książki, która byłaby w tym momencie w sprzedaży, której nie dałoby się u nich dostać. Sieci księgarń maja bardzo wysokie marże. Zamawiają olbrzymie ilości książek, czasami i pół nakładu, dzięki temu mają ogromne rabaty. Co jednak nie przekłada się na niższe ceny dla czytelników. Nie muszą, w końcu ich klientelą często są ludzie dobrze sytuowani. Wydawnictwa postrzegają sieci jako największa zakałę, jako te instytucje, które najbardziej odbierają im chleb, ale też nie mają odwagi zrezygnować ze sprzedawania za ich pośrednictwem.

Pierwsze księgarnie stacjonarne

Już pod koniec piętnastego wieku działały w Krakowie (ówczesnej stolicy państwa polskiego) aż trzy księgarnie stacjonarne. Jednak bardzo szybko jedna z nich na skutek uzyskania licznych przywilejów zaczęła przodować. Prowadzona była przez Jana Hallera, początkowo księgarza, potem również drukarza – założyciela pierwszej drukarni krakowskiej. W swojej księgarni sprzedawał książki liturgiczne, religijne, kalendarze i podręczniki akademickie. Bardzo szybko uzyskał przywilej na sprzedaż takich książek. Klemesz i Szykwik, którzy również prowadzili w Krakowie księgarnie, protestowali przeciwko temu, ponieważ bardzo pogarszało to ich sytuację – Haller miał wyłączność na sprzedaż najchętniej kupowanych pozycji. Protesty księgarzy doprowadziły do bardzo dużych zmian w ich sytuacji – księgarze zostali uznani za wolny zawód, zawód uprzywilejowanych przedstawicieli sztuk wyzwolonych, podobnie jak artyści. W księgarni Hallera sprzedawana była pierwsza drukowana polska książka – „Statut Łaskiego”. Był to zbiór przywilejów, jakie nadane były w Królestwie Polskim. Wydana została w 1506 roku w drukarni Hallera i była sprzedawana w jego księgarni.

Poczytać w księgarni

Już we wcześniejszych artykułach była mowa o stosunkowo wysokich cenach nowych książek w księgarniach. Jeżeli potrzebujemy pozycję do pracy, to jej zakup traktujemy jako inwestycję i cenę jest nam łatwiej przełknąć. Jeżeli książek mamy kupić więcej, to wówczas kwota jaką mielibyśmy na nie wydać staje się problematyczna. Jeszcze gorzej, jeżeli mielibyśmy kupić książkę wyłącznie do poczytania, do celów rozrywkowych. Tutaj często trzeba się zastanowić, czy wydatek nie jest dla nas zbyt duży, czy stać nas wydanie kilkudziesięciu złotych. Bardzo wiele osób dochodzi do wniosku, że raczej ich nie stać i zaczyna szukać tańszej alternatywy. Okazało się, że całkiem popularną alternatywą jest możliwość przeczytania książki (czasopisma też) za darmo. Ponieważ nowoczesne księgarnie nie robią problemów klientom chcącym zapoznać się z książką przed zakupem, czemu by nie zapoznać się dokładnie z całą treścią książki, po czym odłożyć ją z powrotem na półkę. Po co mamy kupować, jeżeli już przeczytaliśmy? Jeżeli przejdziemy przez jakąś większą księgarnię, to zobaczymy, że na fotelach, gdzieś w kącikach, czasami siedzą całe grupy ludzi i czytają. Jeżeli ktoś szybko czyta to jest wstanie przeczytać nawet kilkaset stron w ciągu kilku wizyt w księgami.

Szukaj
Liberalizm ekonomiczny stanowi dziś część kanonu myśli ekonomicznej. Jest wykładany na uniwersytetach, wciąż rozwijany i adaptowany do zmieniających się warunków ekonomicznych, społecznych i cywilizacyjnych. Zdaniem wielu badaczy i specjalistów finansowych to właśnie ta doktryna miała przesądzający wpływ na rozwój sektora bankowego w Polsce po zmianie ustrojowej w 1989 roku. Dzięki takim procesom, zjawiskom i mechanizmom jak liberalizacja rynku finansowego, prywatyzacja, deregulacja powstał w naszym kraju pluralistyczny rynek usług bankowych, na którym działają w równiej mierze banki komercyjne, spółdzielcze oraz bank centralny. Odejście od centralnego sterowania na rzecz liberalizmu gospodarczego poskutkowało bogatą ofertą produktów bankowych (kart kredytowych, rachunków bankowych, kredytów). Klienci mogą wybierać między bankami uniwersalnymi, wyspecjalizowanymi w obsłudze firm, bankami inwestycyjnymi czy bankami hipotecznymi. Dzięki liberalizmowi gospodarczemu polski rynek bankowy jest stabilny, różnorodny, konkurencyjny i potrafi zaspokoić potrzeby klientów.
finanso wazny element biznesplanu plan finansowy kiedy biznesplan cel biznesplanu sprowadzanie zza granicy t 2 biz finanso interes zagraniczny zostan dobrym filmowcem zostan dobrym fotografem pozycjonowanie stron www tworzenie stron internetowych t 3 biz finanso t 2 indywidualny biznes zalozenie firmy internetowej zalozenie restauracji zalozenie wlasnej firmy straty i korzysci t 4 biz finanso t 3 duza odpowiedzialnosc trudna sprawa szukanie inspiracji wyznacznik statusu glowa pelna pomyslow t 5 biz finanso t 4 czas i kapital zdarza sie plajta drugi krok od czego zaczac trzeba miec charakter t 6 biz finanso t 5 plusy i minusy konkretne dzialania potrzeba funduszow trzeba miec pomysl porady specjalistow t 7 biz finanso t 6 forum biznesowe przygotowania do biznesu biznes internetowy portale biznesowe doradztwo zawodowe t 8 biz finanso t 7 pomysl mlodziezowy zapotrzebowanie na rynku pomysl a dochodowosc wzory pomyslow biznesowych talenty a biznes t 9 biz finanso t 8 uslugi pisania biznesplanu dlaczego wazny jest biznesplan biznesplan wlasnoreczny opis biznesplanu biznes w dobie internetu t 10 biz finanso t 9 zarzadzanie firma obecna sytuacja ekonomiczna planowanie finansow dobra strategia kobieta bizneswoman t 11 biz finanso t 10 mlodzi ludzie a nowy biznes kobieta w swiecie interesow strona glowna oswiecenie ksiegarnie osiedlowe t 12 biz finanso t 11 sprzedaz internetowa ksiegarnie naukowe ksiegarnia i kawiarnia weltbild pl bonito t 13 biz finanso t 12 merlin biblioteka jako alternatywa ksiegarnia selkar naduzycia kazdy sobie moze byc ksiegarnia t 14 biz finanso t 13 ksero i pdfy ksiazka drukowana ksiegarnie sieciowe pierwsze ksiegarnie stacjonarne poczytac w ksiegarni t 15 biz finanso t 14 azymut poczatki ksiegarstwa antykwariat empik dzis flotowy wynajem samochodu t 16 biz finanso t 15 umowa z bankiem tworzenie biznes planu maly dochodowy interes dofinansowanie wlasnego interesu kontrolowanie dzialalnosci gospodarczej t 17 biz finanso t 16 zarejestrowana dzialalnosc gospodarcza bezpieczne finanse na lokacie wniosek o kredyt inwestycyjny koszt zalozenia firmy uslugi doradztwa strategicznego t 18 biz finanso t 17 przejecie spolek kapitalowych laczenie i przeksztalcanie spolek polityka finansowa panstwa podatek dochodowy od osob prawnych studia na kierunkach biznesowych t 19 biz finanso t 18 sposoby lokowania oszczednosci agencja marketingowa metody promowania firm znaki towarowe firmowe konto walutowe t 20 biz finanso t 19 nabywamy inwestycje kiedy warto otwierac zyciowa rola biznesu dzialalnosc a zainteresowania tworzenie biznesplanu biz finanso t 20