Merlin

Prawdopodobnie druga po Empiku największa księgarnia w Polsce. Księgarnia wysyłkowa. Kilka lat temu planowane było połączenie tym dwóch firm ze sobą, ale nie wyraził na to zgody Urząd Ochrony Konsumenta – razem mieliby zbyt dominującą pozycję. Merlin sprzedaje książki poprzez stronę internetową. Ofertę ma imponującą. Układ strony przejrzysty. Dla stałych kupujących księgarnia prowadzi program lojalnościowy zwany Klubem Merlina. Przystąpić do niego może każdy kto chce, ale poważne rabaty są uzależnione od wcześniejszych zakupów. Im więcej pieniędzy zostawiło się w Merlinie w ciągu poprzedniego pół roku, na tym większy upust możemy liczyć podczas kolejnych zakupów. Co jest kuszące, obniżkę mamy nie tylko na książki, ale na koszt dostawy, który może być tańszy nawet o połowę. Do tego klubowicze mogą liczyć na szereg rabatów – jeżeli wydali ponad tysiąc złotych – mogą mieć rabat 5%. Raz do roku, w rocznicę swoich pierwszych zakupów też dostają rabat. Do tego klubowicze mają dostęp do wyprzedaży, przecen a i nowości znacznie szybciej niż inni klienci księgarni. Oprócz asortymentu typowo księgarskiego w Merlinie można też kupić perfumy z wyższej półki i akcesoria sportowe.

Biblioteka jako alternatywa?

Książki kosztują dużo, ale są ludzie którzy uważają, że są warte każdych pieniędzy i kupują je w księgarniach mimo wszystko. Są jednak czytelnicy, którzy chociaż cenią sobie kontakt z drukowanym słowem, dochodzą do wniosku, że mogą na tym nieco oszczędzić i raczej odwiedzają biblioteki. Jeżeli ktoś potrzebuje bardzo specjalistyczną literaturę, to najprawdopodobniej będzie musiał ją kupować w księgarni, chyba że w miejscu pracy ma podręczną biblioteczkę takich przydatnych książek, kupowanych przez firmę na potrzeby pracowników. Natomiast książki ogólne, popularnonaukowe, powieści, sensacyjne bez problemu można pożyczać. Jeżeli temat jest głośny, jest nadzieja, że książką zainteresuje się wielu czytelników, to jest też nadzieją, że takie książki zostaną zakupione przez biblioteki. Choć oczywiście przeczytanie jej może nie być łatwe i być może na przyjemność zaznajomienia się z pozycją przyjdzie poczekać – biblioteki kupują jedynie pojedyncze sztuki a chętnych może być wielu, stąd i kolejka. Ale coś za coś, w zamian za poczekanie nie trzeba będzie wydawać pieniędzy na nowy egzemplarz. Jak widać, biblioteka dla niektórych może być całkiem rozsądną alternatywą wobec księgarń. Zwłaszcza dla tych, którzy nie mają w pobliżu tanich księgarń.

Księgarnia Selkar

Selkar to kolejna księgarnia internetowa. Księgarnia mieści się w Białymstoku i obsługuje swoim zasięgiem całą Polskę. Odbiory osobiste są możliwe w Białymstoku, reszta książek jest wysyłana pocztą. Kolorystyka strony jest przyjemna i dobrze się kojarząca, utrzymana w tonacji niebieskiej, więc kojarzącej się z czymś dobrym i przyjemnym. Sposobów szukania klientów jest kilka. Pierwszy, główny, to oczywiście konwencjonalna księgarnia internetowa i sprzedaż poprzez stronę. Druga metoda, to prowadzenie księgarni na dworcu w Białymstoku, odwiedzanej przez czytelników. Trzecia metoda to sprzedaż poprzez Allegro. Szablon aukcji allegrowych jest jednolity z kolorystyką sklepu, więc zaglądając na aukcję od razu kojarzymy, że jesteśmy na aukcji tej firmy. Czwarta metoda jest bardziej nowatorska. Selkar ma bardzo rozbudowany program partnerski. Właściwie każdy kto ma możliwość reklamowania książek w internecie ma możliwość przystąpienia do programu. Po zarejestrowaniu się w systemie otrzymuje się swój login za pomocą którego można przekierowywać klientów. Można reklamować ofertę księgarni jako taką, można reklamować pojedyncze książki. Można wykorzystywać przygotowane już przez firmę banery.

Nadużycia

Ostatnimi czasy ubolewa się nad upadkiem czytelnictwa w Polsce i nieciekawą sytuacją wszystkich związanych z tą branżą. Wydawnictwa narzekają, że ich dochody są minimalne. Księgarnie narzekają, że ledwie wiążą koniec z końcem. Czytelnicy też nie są zadowoleni, bo książki kosztują majątek a nie zawsze ich treść odpowiada temu, na co liczyliśmy kupując. Często książka kosztująca kilkadziesiąt złotych jest napisana bardzo niechlujnie i z błędami. Do tego, jeżeli nie kupimy książki, która jest nam potrzebna, szybko, to może się okazać, że nie kupimy jej w ogóle. Często się okazuje, że kilka miesięcy po wydaniu książki już cały jej niewielki nakład został wyczerpany. Na próżno wtedy szukanie po księgarniach, w nadziei że może jeszcze się uda. Szczególnie niesympatyczna bywa tu praktyka księgarni internetowych, które potrafią trzymać taką książkę w dalszym ciągu w ofercie. Jest to bardzo mylące dla czytelników, którzy wchodzą na stronę księgarni w nadziei zakupu, tracą przy tym czas, po czym trafiają na komunikat, że pozycja jest czasowo niedostępna. Jeszcze gorzej jest, gdy księgarnia nie jest do końca uczciwa i nie zamieszcza informacji o braku pozycji. Klient wpłaca pieniądze i czeka, i czeka i czeka…

Każdy sobie może być księgarnią?

Co chwilę spotykamy się z informacją, że nowe technologie zmieniają nasze życie. Oczywiście, że tak. Wystarczy pomyśleć, co zrobiły z naszą pracą i życiem towarzyskim telefony komórkowe. A jak na nasze dawno zapomniane znajomości ze szkoły podstawowej wpłynęło pojawienie się portali społecznościowych, takich jak Nasza klasa czy Facebook. Ale nasze życie zmieniło się nie tylko pod tym względem. Nowe technologie umożliwiają nam sięganie po zupełnie nowe możliwości. Druk książki stał się relatywnie tani, dzisiaj każdy, kto uważa, że ma coś mądrego do powiedzenia, może napisać książkę, wydać ją i sam starać się sprzedawać. Każdy może sobie otworzyć swoją własną księgarnię. Mało tego, jeżeli kilka tysięcy przeznaczone na wydanie książki jest jednak zbyt dużą sumą, każdy może sobie sam napisać książkę i wydać ją jako ebooka. O nadanie numeru ISBN może wystąpić każdy z nas, komu zdarzyło się coś popełnić. Z jednej strony jest to świetne. Internet pozwolił na pojawienie się całym grupom ludzi, którzy mieli coś do powiedzenia, a nie mieli czasu ani ochoty na przebijanie się przez mur pracowników wydawnictw i walkę z księgarniami. Z drugiej strony pojawia się coraz więcej tekstów coraz bardziej kiepskiej jakości.

Szukaj
Liberalizm ekonomiczny stanowi dziś część kanonu myśli ekonomicznej. Jest wykładany na uniwersytetach, wciąż rozwijany i adaptowany do zmieniających się warunków ekonomicznych, społecznych i cywilizacyjnych. Zdaniem wielu badaczy i specjalistów finansowych to właśnie ta doktryna miała przesądzający wpływ na rozwój sektora bankowego w Polsce po zmianie ustrojowej w 1989 roku. Dzięki takim procesom, zjawiskom i mechanizmom jak liberalizacja rynku finansowego, prywatyzacja, deregulacja powstał w naszym kraju pluralistyczny rynek usług bankowych, na którym działają w równiej mierze banki komercyjne, spółdzielcze oraz bank centralny. Odejście od centralnego sterowania na rzecz liberalizmu gospodarczego poskutkowało bogatą ofertą produktów bankowych (kart kredytowych, rachunków bankowych, kredytów). Klienci mogą wybierać między bankami uniwersalnymi, wyspecjalizowanymi w obsłudze firm, bankami inwestycyjnymi czy bankami hipotecznymi. Dzięki liberalizmowi gospodarczemu polski rynek bankowy jest stabilny, różnorodny, konkurencyjny i potrafi zaspokoić potrzeby klientów.
finanso wazny element biznesplanu plan finansowy kiedy biznesplan cel biznesplanu sprowadzanie zza granicy t 2 biz finanso interes zagraniczny zostan dobrym filmowcem zostan dobrym fotografem pozycjonowanie stron www tworzenie stron internetowych t 3 biz finanso t 2 indywidualny biznes zalozenie firmy internetowej zalozenie restauracji zalozenie wlasnej firmy straty i korzysci t 4 biz finanso t 3 duza odpowiedzialnosc trudna sprawa szukanie inspiracji wyznacznik statusu glowa pelna pomyslow t 5 biz finanso t 4 czas i kapital zdarza sie plajta drugi krok od czego zaczac trzeba miec charakter t 6 biz finanso t 5 plusy i minusy konkretne dzialania potrzeba funduszow trzeba miec pomysl porady specjalistow t 7 biz finanso t 6 forum biznesowe przygotowania do biznesu biznes internetowy portale biznesowe doradztwo zawodowe t 8 biz finanso t 7 pomysl mlodziezowy zapotrzebowanie na rynku pomysl a dochodowosc wzory pomyslow biznesowych talenty a biznes t 9 biz finanso t 8 uslugi pisania biznesplanu dlaczego wazny jest biznesplan biznesplan wlasnoreczny opis biznesplanu biznes w dobie internetu t 10 biz finanso t 9 zarzadzanie firma obecna sytuacja ekonomiczna planowanie finansow dobra strategia kobieta bizneswoman t 11 biz finanso t 10 mlodzi ludzie a nowy biznes kobieta w swiecie interesow strona glowna oswiecenie ksiegarnie osiedlowe t 12 biz finanso t 11 sprzedaz internetowa ksiegarnie naukowe ksiegarnia i kawiarnia weltbild pl bonito t 13 biz finanso t 12 merlin biblioteka jako alternatywa ksiegarnia selkar naduzycia kazdy sobie moze byc ksiegarnia t 14 biz finanso t 13 ksero i pdfy ksiazka drukowana ksiegarnie sieciowe pierwsze ksiegarnie stacjonarne poczytac w ksiegarni t 15 biz finanso t 14 azymut poczatki ksiegarstwa antykwariat empik dzis flotowy wynajem samochodu t 16 biz finanso t 15 umowa z bankiem tworzenie biznes planu maly dochodowy interes dofinansowanie wlasnego interesu kontrolowanie dzialalnosci gospodarczej t 17 biz finanso t 16 zarejestrowana dzialalnosc gospodarcza bezpieczne finanse na lokacie wniosek o kredyt inwestycyjny koszt zalozenia firmy uslugi doradztwa strategicznego t 18 biz finanso t 17 przejecie spolek kapitalowych laczenie i przeksztalcanie spolek polityka finansowa panstwa podatek dochodowy od osob prawnych studia na kierunkach biznesowych t 19 biz finanso t 18 sposoby lokowania oszczednosci agencja marketingowa metody promowania firm znaki towarowe firmowe konto walutowe t 20 biz finanso t 19 nabywamy inwestycje kiedy warto otwierac zyciowa rola biznesu dzialalnosc a zainteresowania tworzenie biznesplanu biz finanso t 20